Merle Short Service Awards

MERLE SHORT SERVICE AWARDS


AWARDED IN RECOGNITION OF VALUABLE CONTRIBUTION TO SOFTBALL

 

1993                                  Vin. BIBBY  (West Gippsland)

                                          Jack CHAFFEY (Waverley)                                    

                                          Des SMITH (Waverley) 

                                          Maria RELOUW (Horsham) 

                                          Jean WYNN (Keilor Park)


1994                                 Gail BOWEN (Knox)

                                          Lionel FOSTER (Geelong)

                                          Reg STABB (Geelong)


1995                                  Pat CHAMBERS (Waverley)

                                          Chas HOLLAND-KING (Waverley)

                                          Kerry McGUIRE (Sunshine)


1996                                  Marie CONLON (Keilor Park)

                                           Kerrie MADDERN (Waverley)


1997                                 Ron PILKINGTON (Waverley)

                                          Greg BROWN (Waverley)


1998                                 Peter BOWEN (Knox)


2001                                Cathy GIBSON (Sunshine)

                                          George JAMES (Melbourne)

                                          Joan McMASTER (Sunshine)

                                         John LARTER (Keilor Park)


2002                              Sharon MYHRE-DAVIS (Geelong)                    

                                         Kerri WARD (Geelong)                                        


2003                              Jacqui ALLEN (Albury)                                   

                                        Dean ANGLIN  (Albury)                                 

                                        Laurranne APPS (Albury)                                

                                        Max APPS (Albury)                                       

                                        Jenny BAKER (Albury)                                    

                                        Stacey BAKER  (Albury)

                                        Dot BOURKE (Casey) 

                                        Steve BROOMFIELD (Albury) 

                                        Bev BYATT (Albury)

                                        Carolyn CHRISTIE (Geelong)

                                        Judy CRICHTON (Albury)

                                        Bill GIESE  (Albury) 

                                        Chris HAMMOND (Albury)

                                        Mary HARTNETT (Albury)

                                        Jim HAYNES (Albury)

                                        Karen JONES (Albury)

                                        Debbie KEOGH  (Casey)

                                        Merv LARTER (Knox)

                                        Rosemary KIRK (Albury)

                                        Jenny MACAULEY (Albury)

                                        Warwick MITCHELL (Albury)

                                        Eric NICHOLLS (Geelong)

                                        Val NICHOLLS  (Geelong)

                                        Robyn NICHOLSON (Albury)

                                        Helen NIXON (Albury)

                                        Peter NIXON  (Albury)

                                        Diane PEARSON (Albury)

                                        Keith QUINN  (Albury)

                                        Leonie RITCHIE  (Albury)                                         

                                        Maree RYAN (Albury)

                                         Tess SARD (Albury)

                                         Donna SCAMMELL (Albury)

                                         Linda SCAMMELL (Albury)

                                         Mark SCAMMELL (Albury)

                                         Kerry SCOTT (Albury)

                                         Cheryl STAR  (Albury)

                                         John SULLIVAN  (Albury)

                                         Alan VOGT (Knox)

                                         Trevor WEEKLY (Albury)

                                         Margaret WHITTAKER (Albury)


2004                               Debbie EDWARDS  (Casey)

                                          Ron Te GIFFEL (Casey)

                                          Jan TYRES (Posthumous, Frankston)


2005                                  Ken EVANS (Knox)

                                          Graeme YOUNG (Knox)

                                          Jane LACEY  (Frankston)


2006                                Beverley BEARD (Wellington)

                                          Jill FRY (Geelong)

                                          Lynne WILLMOTT (Geelong)


2007                                Bob GRAY (Melbourne)

                                          Vi GRAY (Melbourne)

                                          Nol DUYVESTYN (Melbourne)

                                          Betty HOWSON  (Melbourne)

                                          Sue RIGG (Knox)

                                          Sue NATOLI (Knox)

                                          Kerryn BELL (Knox)

                                          Karen FOGARTY (Knox)


2008                                Leigh EVANS (Sunshine)

                                          Kevin BROOMHALL  (Werribee)

                                          Patsy SMITH (Sunshine)

                                          Jo INGRAM  (Sunshine)

                                          Fay THOMPSON  (Sunshine)

                                          Arch THOMPSON (Sunshine)

                                          Julie NEMETH (Melbourne)

                                          Sue JAMES (Melbourne)

                                          Colin WATKEYS (Knox)


2009                                Robyn UNDY (Sunshine)

                                          Karen STONE  (Sunshine)

                                          Kevin JENKINS (Sunshine)

                                          Jeannie MARRIOTT (Bairnsdale)

                                          Wayne DUYVESTYN (Melbourne)


2010                                  Bev ALLAN  (Werribee)

                                            Sandra EVANS (Sunshine)

                                            Henry De SACHAU (Dandenong)

                                            Robyn De SACHAU (Dandenong)

                                            Ellen DIMITRIJEVIC (Sunshine)

                                            Esther LIGHTOWLER (Sunshine)

                                            Danny McCARTHY (Sunshine)

                                            Coralee McMENOMY (Casey)

                                            Rhonda ROWE (Melbourne)

                                            Brendan SHATWELL (Knox)

                                            Stan TOLMIE (Casey)

                                            Di WALLER (Dandenong)

                                            Phil WALLER (Dandenong)

                                            Karl WILLMOTT (Geelong)


2012                                 Richard BARROW (Casey)

                                           Paul BONNER (Dandenong)

                                           James GILES (Dandenong)

                                           Tracey REID (Dandenong)

                                           Sandra WHALLEY (Casey)

                                           Judith YATES  (Geelong)

                                              Tony Black  (Dandenong)


2014                                 Christine Clinnick (Frankston) 


                                           Judy Hanley (Frankston)

                                           Malcolm Jansen (Frankston)

                                           Sharon Jansen (Frankston)

                                           Andrea Mansfield (Frankston

)


2015                                  David Addlem (Geelong)


2016                                   Angela Broadbent (Werribee)

                                             Grant Rice (Werribee)


2017                                   Lynda Otimi (Sunshine)

                                            Jodie Lightowler (Sunshine)

                                            Allison Pendlebury (Waverley)

                                            Angela Forgan (Waverley)


ADDITIONAL RESOURCES